fbpx

Czym jest sztuczna inteligencja i jak działa?

Sztuczna Inteligencja - czym jest?

Jestem właśnie po lekturze „Ostatni Bastion Umysłu”.
Jest to książka napisana przez Garrego Kasparowa, jednego z najlepszych szachistów w historii. Kasparow opisuje w niej swoje doświadczenia związane z meczami przeciwko sztucznej inteligencji, zwłaszcza w kontekście słynnego meczu z komputerem IBM Deep Blue w 1997 roku.
Mecz ten był jednym z najważniejszych wydarzeń w historii rozwoju sztucznej inteligencji, ponieważ po raz pierwszy maszyna pokonała człowieka w szachach. Kasparow opisuje w książce swoje odczucia związane z tym wydarzeniem oraz refleksje na temat przyszłości sztucznej inteligencji.

Uważam, że książka Kasparowa jest ważna z perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji, ponieważ pokazuje, jak wiele możliwości drzemie w tej dziedzinie i jak szybko technologia ta się rozwija.
Zwycięstwo maszyny nad człowiekiem w szachach już w 1997 roku było symbolicznym momentem, który pokazał, że sztuczna inteligencja może przewyższać umysł ludzki w pewnych dziedzinach.

Czym zatem jest Sztuczna Inteligencja?

Artificial Intelligence (AI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych, które potrafią naśladować ludzkie zachowanie i myślenie.
W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja jest stosowana w wielu dziedzinach, takich jak przemysł, medycyna, finanse czy edukacja. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest sztuczna inteligencja i jak działa.

Podstawową cechą sztucznej inteligencji jest zdolność do uczenia się.
Maszyna, która jest wyposażona w system sztucznej inteligencji, potrafi uczyć się na podstawie dostarczonych danych i doświadczeń. Dzięki temu AI potrafi samodzielnie wykonywać zadania, które wcześniej wymagałyby interwencji człowieka. W ten sposób sztuczna inteligencja znacznie usprawnia i przyspiesza działanie wielu procesów.

Istnieją trzy rodzaje sztucznej inteligencji:

1. Słaba Sztuczna Inteligencja (ang. Narrow AI) jest zdolna do rozwiązywania tylko jednego konkretnego zadania. Na przykład system sztucznej inteligencji, który rozpoznaje głos, potrafi tylko to zadanie wykonywać i nie jest w stanie przetwarzać innych rodzajów danych.

2. Silna Sztuczna Inteligencja (ang. General AI) potrafi rozwiązywać wiele różnych zadań i naśladować ludzkie zachowanie i myślenie.

3. Natomiast Superinteligencja nazywana AGI – Artificial General Intelligence, to forma sztucznej inteligencji, która jest znacznie bardziej rozwinięta niż ludzki umysł.
John Searle zdefiniował Superinteligencję w następujący sposób:

Według koncepcji silnej sztucznej inteligencji, komputer nie jest jedynie narzędziem do studiowania działania umysłu, raczej odpowiednio zaprogramowany komputer jest w rzeczywistości umysłem.

Jak zatem działa sztuczna inteligencja?
W zależności od rodzaju systemu sztucznej inteligencji, sposób działania może się różnić. Systemy AI mogą działać na podstawie reguł, na podstawie uczenia maszynowego lub na podstawie sieci neuronowych. Przykładowo, system sztucznej inteligencji, który odpowiada na pytania zadawane przez użytkownika, działa na podstawie reguł – to znaczy, że programiści muszą wprowadzić do systemu konkretne reguły, według których AI będzie odpowiadać na pytania. Natomiast systemy uczące się (ang. machine learning) potrafią samodzielnie nauczyć się rozpoznawania wzorców i podejmowania decyzji na podstawie dostarczonych danych.

Sztuczna inteligencja ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach. W medycynie, AI jest wykorzystywana do diagnozowania chorób, identyfikacji nowych leków i planowania leczenia. W przemyśle, sztuczna inteligencja pomaga w optymalizacji procesów produkcyjnych, przewidywaniu awarii maszyn i zoptymalizowaniu łańcucha dostaw. W finansach, AI jest stosowana w analizie ryzyka, predykcji rynków finansowych oraz w automatyzacji procesów bankowych. W edukacji, sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do indywidualizacji procesu nauczania oraz do tworzenia nowoczesnych metod nauczania.

Warto jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja, podobnie jak każda inna technologia, może być używana zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Jeśli nie będzie odpowiedniej regulacji i nadzoru nad jej stosowaniem, AI może prowadzić do różnych problemów, takich jak dyskryminacja, nierówności społeczne czy naruszenie prywatności.

Podsumowując, sztuczna inteligencja to dziedzina informatyki, która ma ogromny potencjał i już teraz zmienia wiele aspektów naszego życia.
AI potrafi naśladować ludzkie zachowanie i myślenie, dzięki czemu potrafi samodzielnie wykonywać wiele zadań, które wcześniej wymagałyby interwencji człowieka. Warto jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja musi być stosowana w sposób odpowiedzialny i z uwzględnieniem aspektów etycznych.

Pozdrawiam,
Krzysztof P Wacławek

Źródła:

  1. „Ostatni bastion umysłu” – Garri Kasparow – >>Frontcover od Google
  2. https://blogs.nvidia.com/blog/2023/03/21/gtc-keynote-spring-2023/
  3. https://www.ibm.com/watson/what-is-artificial-intelligence
  4. https://www.forbes.pl/biznes/ai-w-medycynie-jakie-sa-mozliwosci-i-zalety/xzryl2n
  5. >>Projekt „Blue Brain”

    Jeśli chcesz spróbować jak pachnie i smakuje sztuczna inteligencja
    sprawdź to >>SuperPower.coffee